Ministerens CV

CV for Morten Bødskov (S), udnævnt skatteminister 27. juni 2019.

Parlamentarisk karriere

Skatteminister, 27. juni 2019 -  nu
Justitsminister, 3. oktober 2011 - 12. december 2013
Tidligere retsordfører, erhvervsordfører, finansordfører, EU-ordfører og udenrigsordfører Formand for Erhvervs- Vækst og Eksportudvalget fra 2015
Formand for Udvalget vedrørende Efterretningstjenesterne 2007-2011
Medlem af Socialdemokratiets gruppeledelse fra 2015
Næstformand for Socialdemokratiets folketingsgruppe 2006-2011

Medlemsperiode

Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Københavns Omegns Storkreds fra 13. november 2007
Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Københavns Amtskreds fra 20. november 2001 til 13. november 2007
Kandidat for Socialdemokratiet i Rødovrekredsen fra 1999

Erhverv

Konsulent, TVropa Communication, 2001
Studentermedhjælp, Socialdemokratiets ledelsessekretariat, 2000-­2001
Forbundsformand, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, 1996­-2000
International sekretær, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, 1994­-1996

Uddannelse 

Stud.scient.adm., Aalborg Universitet, 1991-1994
BA i samfundsfag, Aalborg Universitet, 1994
Viborg Amtsgymnasium 1987­-1990
Karup Skole 1977­-1987