23. maj 2012
Her er du: Tal-statistik > Skatteberegning

05/09/08

Trækprocent - indregning af B-skat i trækprocenten


Små B-skatterater kan under visse nærmere betingelser medregnes til A-skatten ved en ekstraordinær forhøjelse af trækprocenten. En sådan forhøjelse af trækprocenten vil blive foretaget automatisk, når følgende betingelser er opfyldt:

  1. Skatteyderen skal have både A-skat og B-skat til opkrævning.
  2. Skatteyderen må ikke have AM-bidrag til opkrævning.
  3. Skatteyderens B-skat til opkrævning må ikke overstige 15.000 kr.
  4. Skatteyderens trækprocent må efter indregning af B-skatten ikke overstige det skrå skatteloft.
  5. Skatteyderens trækprocent må ikke stige mere end 5 pct. som følge af indregning.

Indregningen kan fravælges efter anmodning fra skatteyderen, ligesom der kan anmodes om forhøjelse af trækprocenten, selv om betingelse 3 og 5 overskrides. I tabel 1 er vist et eksempel på beregning af en forhøjet trækprocent med indregning af B-skat.

Tabel 1. Indregning af små B-skatterater i trækprocenten
Indkomster og forskudsskat:
Lønindkomst efter arbejdsmarkedsbidrag (A-indkomst) 225.000 kr.
Renteindtægt (B-indkomst) 65.000 kr.
Beregnet forskudsskat 99.002 kr.
Beregning af trækprocent uden indregning af B-skat:
Bundskatteprocent + sundhedsbidrag + kommune- og kirkeskatteprocent: 5,48 pct. + 8,0 + 25,3 pct. 38,78 pct.
Tillæg for mellemskat: (1.470 kr. × 100 / 290.000 kr.) pct. 0,50 pct.
Trækprocent før oprunding 39,28 pct.
Trækprocent (ordinær beregning) 40      
Den indeholdte A-skat, der fremkommer med trækprocenten ganget med A-indkomsten, bliver mindre end den beregnede forskudsskat. Skattekortfradraget sættes derfor til 0 kr., og den del af forskudsskatten, der ikke kan indeholdes i A-indkomsten, opkræves som B-skat.
Indeholdt A-skat: 40 pct. af 225.000 kr. 90.000 kr.
B-skat: 99.002 kr. ÷ 90.000 kr. 9.002 kr.
Beregning af trækprocent med indregning af B-skat:
Da skatteyderen både har A-skat og B-skat til opkrævning, og B-skatten ikke overstiger 15.000 kr., kan trækprocenten forhøjes. Den forhøjede trækprocent beregnes som forskudsskatten i pct. af A-indkomsten.
Ny forhøjet trækprocent før oprunding (99.002 kr. x 100 / 225.000 kr.) pct. 44,00 pct.
Trækprocent på skattekortet 44      

 

Henvendelse: Chefkonsulent Hans Mølgaard Christensen, tlf. 33 92 33 92