22. maj 2012
Her er du: Publikationer > Udgivelser > Retssikkerhedschefens redegørelse 2008

27/10/09

1. Indledning

Hermed afgives Retssikkerhedschefens anden redegørelse for retssikkerhedsmæssige aktiviteter i koncernen Skatteministeriet for perioden 1. januar 2008 til 31. december 2008.

Efter opstarten af funktionen i juni 2006 er funktionen nu etableret og kendskabet til denne er forsøgt udbredt i koncernen. Retssikkerhedschefen oplever, at mange enheder efterspørger et samarbejde med funktionen. Når hun henvender sig til forskellige enheder i koncernen for at drøfte retssikkerhedsmæssige spørgsmål, bliver hun altid modtaget positivt. Det er virkelig vigtigt for funktionen, at der til stadighed er fokus på at udbrede kendskabet til Retssikkerhedschefen internt i koncernen. Dette skyldes, at udmøntningen af koncernens vision for retssikkerhed forudsætter, at alle koncernens medarbejdere i deres daglige virke er bevidste om retssikkerhedsvisionen, idet det jo er medarbejderne, der har den direkte kontakt med borgere, virksomheder og rådgivere.

Eksternt arbejdes der også fortsat på at øge kendskabet til Retssikkerhedschefen og dennes funktion. Det er her meget vigtigt at få synliggjort for den enkelte borger, virksomhed eller rådgiver, at retssikkerhedschefens funktion ikke på nogen måde er at gå ind i konkrete sager, idet det er udgangspunktet for mange henvendelser, at retssikkerhedschefen anmodes om at ændre afgørelser truffet af SKAT, ankenævnene og Landsskatteretten. Retssikkerhedschefen deltager i eller er oplægsholder på en lang række konferencer mv. netop for at udbrede kendskabet til funktionen.

Sekretariatet for Retssikkerhedschefen har kontor i Svendborg sammen med Ankechefens sekretariat. Sekretariatet er normeret til at kunne bestå af fem personer, hvoraf de fire forventes at være jurister og den femte administrativ medarbejder. På grund af sin lille normering og som følge af, at sekretariatet er beliggende i Svendborg, har det været vanskeligt at få den godkendte normering besat. Igennem 2008 har der pga. barselsorlov og anden orlov været tilknyttet en fastansat jurist, en jurist i barselvikariat og en jurist indlånt fra SKAT til at være projektleder for koncernens projekt om Klage- og retssagsstatistik. Endvidere har den administrative funktion været besat hele året. For at Retssikkerhedschef-funktionen kan få gennemført alle de planlagte aktiviteter, vil det være nødvendigt at få de ledige jurist-stillinger besat. Det er derfor planen, at der vil blive etableret virtuelle arbejdspladser i 2009.

Redegørelsen er disponeret således:

Afsnit 2 indeholder afrapportering af handleplanen for retssikkerhed for 2008.

Afsnit 3 indeholder en afrapportering af de henvendelser, der er sket til Retssikkerhedschefen, herunder hvorledes henvendelserne bliver behandlet.

Afsnit 4 indeholder en kort afrapportering vedrørende de koncernprojekter som Retssikkerhedschefen er involveret i.

Afsnit 5 indeholder en kort afrapportering af Retssikkerhedschefens egen-drift undersøgelser

Afsnit 6 indeholder en kort afrapportering af Retssikkerhedschefens øvrige aktiviteter

Afsnit 7 indeholder handleplan for retssikkerhed for 2009.

Afsnit 8 indeholder afsluttende bemærkninger.